X
تبلیغات
 
درباره وبلاگ
این وبلاگ طبق نظریات روز ساخته شده است هر 15 یا 30 روز یکبار این وبلاگ بروز خواهد شد. نظرات شما در بهتر شدن وبلاگ کمک می‌کند با تشکر از شما بازید کننده گرامی
"جهت گفتگو ، پیشنهادات و نظرات به این آیدی تلگرام مراجعه نمایید
https://telegram.me/mjh7813 "
مدیریت وبلاگ M-javad
پیوندهای روزانه
نظرسنجی
نظرتون درباره‌ای وبلاگ نوآوری چیست؟

آمار وبلاگ
  • افراد آنلاین : ۱
  • بازدید امروز : ۱
  • بازدید دیروز : ۰
  • بازدید این هفته : ۱
  • بازدید این ماه : ۲۸
  • بازدید امسال : ۳۶۳۶
  • بازدید کل : ۵۶۶۱۶
  • تعداد پست ها : ۶۷۸
  • تعداد نظرات : ۳۰
وبلاگ نوآوری
اخبار جدید/بیوگرافی/دانستنی ها/علمی/دانلود فیلم و انیمیشن
صفحه نخست             تماس با مدیر             پروفایل مدیر                 RSS            
چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ :: نويسنده : M-javad

سه دانشمند با مطالعه روی روند انقراض هزاران گونه از مهره‌داران به این نتیجه رسیده اند که بشر در مسیر وقوع بزرگترین فرایند انقراض پس از نابودی دایناسورها در حدود ۶۶ میلیون سال پیش قرار گرفته است و زمانی برای جبران کردن نتیجه فعالیت های مخربش ندارد.

 

انقراض های بزرگ,آشنایی با انقراض های بزرگ

جمعیت شیرها طی ۲۰ سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است

 

نتایج این مطالعه جدید نشان می دهد جمعیت نزدیک به ۹۰۰۰ گونه مهره دار از جمله پستاندارانی مانند یوزپلنگ ها، شیرها و زرافه ها از سال ۱۹۰۰ تا ۲۰۱۵ با کاهشی بی سابقه مواجه شده‌ است. نزدیک به ۲۰۰ گونه در طول ۱۰۰ سال گذشته منقرض شده اند و این انقراض ها نشان دهنده آغاز ششمین دوران انقراض کلی در زمین است که می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای انسان ها داشته‌ باشد.

 

به گفته رودولفو دیرزو محقق دانشگاه استنفورد، این یک مورد نابودی زیستی است که به صورت جهانی رخ می دهد، حتی اگر تعدادی از گونه های مورد مطالعه در جایی از جهان باقی مانده باشند. محققان با بررسی ۲۷۶۰۰ گونه پرنده، دوزیست، پستاندار و خزنده که نیمی از مهره داران شناخته شده را تشکیل می دهند، دریافتند ۸۸۵۱ مورد از آنها،‌ یعنی درحدود ۳۲ درصد از آنها دچار کاهش شدید جمعیت و کوچک شدن زیستگاه شده اند.

 

بررسی دقیق تر ۱۷۷ گونه از پستانداران نشان داد بیش از ۴۰ درصد از آنها دچار کاهش شدید جمعیت شده‌اند و این یافته به آن معنی است که میلیاردها حیوانی که زمانی در زمین پرسه می‌زدند،‌ اکنون دیگر وجود ندارند. دانشمندان این کاهش شدید جمعیت را فرسایش عظیم بزرگترین تنوع گونه‌های زیستی تاریخ زمین می‌دانند.

 

به گفته دانشمندان دوره ششم انقراض در زمین هم اکنون آغاز شده و فرصتی برای انجام اقدامات تاثیرگذار باقی نمانده است، زیرا در نهایت تنها دو تا سه دهه دیگر وقت باقی مانده است. همه نشانه‌ها به بزرگترین یورش به تنوع گونه‌های زیستی طی دو دهه آینده اشاره دارند. برای مثال تا سال گذشته کمتر از ۷۰۰۰ یوزپلنگ در جهان باقی مانده بود و جمعیت آنها تا ۱۵ سال آینده ممکن است ۵۳ درصد کاهش پیدا کند. اورانگوتان‌های بورنئو و سوماترا نیز سال‌ها است در گروه جانداران در حال انقراض قرار گرفته اند زیرا زیستگاه های خود را از دست داده اند.

 

جمعیت شیرها طی ۲۰ سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است و شیرهای آفریقای غربی در آستانه انقراض قرار دارند و تنها ۴۰۰ مورد از آنها باقی مانده‌ است. دلیل وقوع و امتداد این فجایع، تداوم فعالیت های مخرب انسان و در نتیجه آن ازبین رفتن زیستگاه‌های جانداران، کاهش تعداد آنها و تخریب شرایط اقلیمی است.

 برچسب ها : خبر ، دانستنی ، علمی ،


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :